GLOBAL knivset G-5538

Vi har kommit över ett tillfälligt parti av GLOBAL:s kanske mest sålda knivset.

GLOBAL KNIVSET G-5538 (BEGRÄNSAT PARTI – I VÅR BUTIK I SISJÖN)

Ett vasst knivset som består av kockkniven G-55 och skalkniven GS-38. Kockkniven kan du använda till att skära, hacka och tärna de allra flesta råvaror. Skalkniven är bäst lämpad för arbeten som kräver precision, till exempel att skala frukt och grönt.

  • Stålmaterial: Cromova™ 18 rostfritt stål med hög kolhalt består av Krom, Molybden och Vanadin.
  • Slipning: 10 och 15 graders dubbelfasad bladkant, slipad på varje sida; ett stycke stål för oöverträffad hållbarhet och kraft.
  • Efterbehandling: Ishärdad, Rockwell-hårdhet på 56-58° gör att skärpa håller länge.
  • Hygieniskt handtag i rostfritt stål med Global-mönstret som ger ett bekvämt och halkfritt grepp
  • Ergonomiskt handtag som är balanserat med sand för att uppnå önskad vikt.
  • Tillverkad i Japan med livstidsgaranti.

OM GLOBAL

Från sin blygsamma start har GLOBAL utvecklats till ett av de mest framgångsrika varumärkena för professionella köksknivar i världen. Fortfarande tillverkas knivarna för hand i Yoshikins fabrik i Japan. Knivarna produceras enligt extremt höga och krävande standarder. GLOBAL har hyllats av både proffs och hemmakockar. Man har erhållit många prestigefyllda utmärkelser.

Elonbutiken i Sisjön

Sedan 2005 har vi sålt vitvaror och hushållselektronik i Sisjöns köpområde och med åren har butiken kommit att bli något av en institution.

Med åren vi byggt ut och förnyat butiken flera gånger, allt för att hålla oss uppdaterade med det senaste från vår värld. Dessutom har vi nu mera flertalet installatörer inklusive en kyltekniker för att snabbt kunna bistå med leverans och installation av allt från vitvaror till luftvärmepumpar. Butikens personal besitter stora mängder av både kunskap och erfarenhet och är alltid redo att hjälpa till med ert nästa projekt, oavsett storlek.

Snabba leveranser
Prismatchar
BÄSTA SERVICE
INSTALLATION

Kontakt

031-68 24 22
askim@elon.se
Datavägen 8
436 32 Askim

Öppettider

Måndag – Fredag: 09:00 – 18:00
Lördag: 10:00 – 15:00
Söndag: 11:00 – 15:00
Öppettider företagskunder:
Måndag – Fredag: 08:00 – 18:00

Vår personal

Fredrik Johansson


0709-19 25 52
fredrikj@elon.se

Josefine Jisland


0709-19 25 63
josefine.jisland@elon.se

Mikael Rehn


0709-19 25 53
mikael.rehn@elon.se

Emil Fogelhamre


0709-19 25 58
emil.fogelhamre@elon.se

Åsa Oehler


0709-19 25 65
asa.oehler@elon.se

Markus Hansson


0709-19 25 56
markus.hansson@elon.se

Josefine Gustavsson


0709-19 25 51
josefine.gustavsson @elon.se

Fanny Skill


0709-19 25 62
fanny.skill@elon.se

Ludwig Högdahl


0709-19 25 57
ludwig.hogdahl@elon.se

Marija Radosavljevic


0709-19 25 54
marijar@elon.se

Av sekretessskäl behöver Google kartor din tillåtelse för att laddas. För mer information, se våra Integritetspolicy.
Jag godkänner